Jakich błędów należy unikać w badaniach społecznych?
Podstawą zrealizowania wartościowego procesu badawczego jest właściwe rozplanowanie podejmowanych działań przy uwzględnieniu specyfiki badanego zagadnienia. Przede wszystkim należy wykazać się dużą uważnością, która pozwoli na wychwycenie mogących zdarzyć się błędów w badaniach społecznych. Taka postawa przełoży się na jakość samego procesu, a co za tym idzie na wiarygodność pozyskanych danych. Cel jest punktem spajającym proces Kluczowymi sprawami dla przeprowadzenia wartościowego procesu badawczego są:
- poprawne wskazanie celu badania oraz jego rozpoznanie;
- dobranie narzędzi badawczych odnoszących się do specyfiki badania;
- właściwe wskazanie próby badawczej;
- projektowanie przebiegu procesu;
- budowa narzędzia zorientowanego na postawiony cel.
Dzięki przywołaniu tych kwestii można zauważyć jak ważną kwestią jest konkretyzacja celu badania społecznego, który to obecny jest na każdym etapie badania. Stąd też mówiąc o nim można traktować go jako punkt, który odpowiedzialny jest za spajanie poszczególnych działań badawczych. Błędy podczas projektowania badania… Wśród błędów mogących pojawić się w trakcie projektowania badania warto wymienić między innymi:
- niewłaściwą forma pytań np. pytania sugerujące;
- zamknięcie się na jedną opcję i nie dostrzeganie innych możliwości;
- projektowanie badania w taki sposób, aby osiągnąć pożądany wynik;
- uogólnienia w związku z ograniczoną obserwacją.
Każdy z tych błędów może wpłynąć na efekt badania, a tym samym pozyskane dane, których nie będzie można uznać za rzetelne. Podstawą badania jest jego przygotowanie Jeśli chodzi natomiast o samą realizację badań społecznych to błędy mogą wynikać między innymi z takich kwestii jak:
- zastosowanie niedopracowanych narzędzi;
- źle dobrana próba badawcza;
- brak potrzebnej skrupulatności w zbieraniu bądź interpretowaniu danych;
- niedopasowanie narzędzia do grupy podlegającej badaniu;
- zbytnie zaufanie tradycji czy autorytetom.
Jednak dzięki właściwemu przygotowaniu procesu badawczego można uniknąć tych błędów i przemienić słabe punkty badania w jego mocne strony. Proces jest szansą na zrozumienie Widząc proces badawczy jako spójną całość składającą się z wielu etapów można zdać sobie sprawę z ważności podejmowanych decyzji. Błądzić jest rzeczą ludzką – kwestia tylko w tym, w jaki sposób uporamy się z popełnionymi błędami. Badania społeczne dają możliwość zrozumienia zachodzących zjawisk w społeczeństwie, ale tylko wtedy, gdy poparte są świadomą pracą.